среда, 24 июня 2020 г.

ДО ДНЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ


ЦІКАВІ ПОВІДОМЛЕННЯ: 
"ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КОНСТИТУЦІЇ"




КАЛЕЙДОСКОП ЦІКАВИХ ПОВІДОМЛЕНЬ: 
"КОНСТИТУЦІЯ ПИЛИПА ОРЛИКА - ПЕРША КОНСТИТУЦІЯ СВІТУ"

Головною метою свого життя гетьман Орлик вбачав незалежність і єдність України, мир у державі. Протекція шведської корони мала стати гарантією втілення цієї далекосяжної мети.
Гетьман був дуже обізнаною людиною,окрім української мови, вільно володів польською, болгарською, арабською, шведською, німецькою, латинською та церковнослов’янською.
1710 року Пилип Орлик створює «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» – угоду зі старшиною та військом запорожців. Документ великої значущості в історії українського державотворення, відомий як Конституція Пилипа Орлика, перша українська та одна з перших європейських конституцій.
Конституція обмежувала привілеї гетьмана та старшини, вирівнювала козаків у правах, зберігаючи при цьому окремий статус запорожців. Окрім того, передбачала політичну незалежність України від Московії та розбудову незалежної української Церкви.
Крім того, Конституція вперше запропонувала розподіл влади на окремі гілки. Законодавча влада – Генеральна Рада, до якої мали входити генеральна та полкова старшина, представники козацьких полків (генеральні радники) і Запорозької Січі. Генеральна Рада мала скликатися тричі на рік – на Різдво, Великдень та Покрову. Впродовж часу «між сесіями» повноваження Генеральної Ради виконували гетьман і Рада генеральної старшини – вища виконавча влада. Суд за Конституцією мав бути незалежний. Уперше Орлик застосовує поняття «вільний народ», тобто населення конкретної території, яке має самоврядні права.
Слід згадати, що гетьман Пилип Орлик не лише творив українське законодавство, а й намагався збройно звільнити Україну з-під московського ярма. Гетьман підписав угоду з Османською імперією, яка 8 листопада 1710 р., дотримуючись цієї угоди, оголосила війну Московії. 23 січня 1711 р. Орлик підписав так звану Кайрську угоду – договір між своїм еміграційним урядом та Кримським ханством, «укладений для вічної дружби, братерства та нерозривного військового союзу». Також закріплювалося право Гетьманщини на самовизначення і невтручання Криму в її внутрішні справи; недоторканність церков і церковного та козацького майна; козацькі пільги у межах ханства.
До останніх своїх днів великий гетьман невтомно шукав підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Прусії, привертав увагу європейських владців до трагічної долі рідної країни, розділеної між зажерливими сусідами.
Документ був написаний двома мовами – латинською та давньоукраїнською. Має преамбулу та 16 статей. Проте Конституція була написана у вигнанні, тому чинною не була, а залишилася пам’яткою філософсько-правової історичної думки.




вторник, 19 мая 2020 г.

пятница, 15 мая 2020 г.

УЛЮБЛЕНІ ТВОРИ НА ЕКРАНІ


УЛЮБЛЕНІ ТВОРИ НА ЕКРАНІ

І. БАГРЯНИЙ "ТИГРОЛОВИ" (ПЕРЕГЛЯД)



В. БАРКА "ЖОВТИЙ КНЯЗЬ" ("ГОЛОД-33") (ПЕРЕГЛЯД)


О. ВИШНЯ "МИСЛИВСЬКІ УСМІШКИ" ("НІ ПУХУ, НІ ПЕРА") (ПЕРЕГЛЯД)


О. ГАВРОШ "НЕЙМОВІРНІ ПРИГОДИ ІВАНА СИЛИ, НАЙДУЖЧОЇ ЛЮДИНИ СВІТУ" ("ІВАН СИЛА") (ПЕРЕГЛЯД)


М. ГОГОЛЬ "ВІЙ" (ПЕРЕГЛЯД)



М. ГОГОЛЬ "ТАРАС БУЛЬБА" (ПЕРЕГЛЯД)



І. КАРПЕНКО-КАРИЙ "ХАЗЯЇН" (ПЕРЕГЛЯД)



Г. КВІТКА - ОСНОВ'ЯНЕНКО "КОНОТОПСЬКА ВІДЬМА" ("ВІДЬМА") (ПЕРЕГЛЯД)



Г. КВІТКА - ОСНОВ'ЯНЕНКО "СВАТАННЯ НА ГОНЧАРІВЦІ" (ПЕРЕГЛЯД)



І. КОТЛЯРЕВСЬКИЙ "НАТАЛКА ПОЛТАВКА" (ПЕРЕГЛЯД)



В. НЕСТАЙКО "ТОРЕАДОРИ З ВАСЮКІВКИ" (ПЕРЕГЛЯД)



М. СТАРИЦЬКИЙ "ЗА ДВОМА ЗАЙЦЯМИ" (ПЕРЕГЛЯД)



Л. УКРАЇНКА "ЛІСОВА ПІСНЯ" (ПЕРЕГЛЯД)



Т. ШЕВЧЕНКО "НАЗАР СТОДОЛЯ" (ПЕРЕГЛЯД)
































МУЗИЧНА БІБЛІОПАУЗА


МУЗИЧНА БІБЛІОПАУЗА
















        





  • "ПРИХОДИТЕ В ГОСТИ К НАМ ПОСКОРЕЕ..." (СЛУХАТИ)

















НА ДОПОМОГУ БІБЛІОТЕКАРЮ

БІБЛІОТЕКАРЮ НА ДОПОМОГУ У РОБОТІ








четверг, 14 мая 2020 г.

  ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ МІСЯЧНИК ШКІЛЬНИХ БІБЛІОТЕК "В НАС ЄДИНА МЕТА - УКРАЇНА СВЯТА, НЕЗДОЛАННА НІКИМ І НІКОЛИ!" З 1 по 31 жовтня в рам...